Počet výsledků: 11

Otevřít filtraci

Virová gastroenteritida neboli „střevní chřipka“ je zánět žaludku a střeva, který je způsoben virovou infekcí. Jejími nejčastějšími příznaky jsou průjem, bolest břicha, nevolnost nebo zvracení, někdy i horečka. Nejčastějším způsobem vzniku virové gastroenteritidy je kontakt s nakaženým člověkem nebo konzumace kontaminovaných potravin či vody. Virová gastroenteritida obvykle mívá mírný průběh a imunitní systém se s ní vypořádá sám. U kojenců, starších lidí a pacientů s oslabeným imunitním systémem však může být její průběh poměrně závažný. Na virovou gastroenteritidu neexistuje účinná léčba, proto je velmi důležitá prevence: vyhýbat se potravinám a vodě, které mohou být kontaminované, a důkladně a často si mýt ruce. Viz také viry, gastroenteritida.

Bakteriální gastroenteritida je zánět žaludku a střeva, který je způsoben bakteriální infekcí. Bakteriální gastroenteritida může postihnout jednoho člověka, ale často postihuje celou skupinu lidí, kteří jedli stejné potraviny. Někdy se jí říká otrava jídlem, protože se často vyskytuje po jídle na piknicích, na velkých společenských akcích, případně ve stravovacích zařízeních, která nedodržují hygienické standardy. Bakterie se mohou do jídla nebo do pití, pokud je připravuje někdo, kdo si předtím řádně neumyl ruce, případně používal nečisté kuchyňské náčiní, kontaminovaná prkénka na krájení apod. Bakterie se mohou rovněž pomnožit v mléčných výrobcích nebo potravinách, které obsahují majonézu nebo byly příliš dlouho mimo chladničku, případně nebyly správně ohřívány. Bakteriální gastroenteritidu může způsobit mnoho různých typů bakterií, včetně Campylobacter jejuni, Escherichia coli, salmonel, stafylokoků apod. Viz také bakterie, gastroenteritida.

Gastroenteritida je odborný název pro zánět žaludku a střeva. Viz také gastr(o)-, enteritida.

Virová clearance je doba, která uplyne do okamžiku, kdy daný virus již nelze detekovat dostupnými laboratorními metodami. V tomto okamžiku se imunitnímu systému (třeba i s podporou léčby) podařilo virus účinně zlikvidovat. Virová clearance se může výrazně lišit jak u různých virů, tak u různých lidí, kteří jsou infikováni stejným virem.

Virová hepatitida A neboli žloutenka typu A je způsobena virem hepatitidy A, který se vyskytuje ve stolici nakaženého člověka. Někdy se jí říká také „nemoc špinavých rukou“. Lze se proti ní nechat naočkovat. Viz také viry, hepatitida, virus hepatitidy A.

Virová meningitida je meningitida (zánět mozkomíšních plen) která je způsobena některým z mnoha druhů virů. Virová meningitida má obvykle krátký a relativně nekomplikovaný průběh (v porovnání s bakteriální meningitidou). Mezi časté příznaky se řadí malátnost, horečka, bolest hlavy, nevolnost, případně ztuhlost šíje a zad. Viz také viry, meningitida.

Virová hepatitida je zánět jater, který je virového původu. Rozlišujeme několik různých druhů virové hepatitidy: virová hepatitida A, virová hepatitida B, virová hepatitida C, virová hepatitida D, virová hepatitida E. Viz také viry, hepatitida, viry hepatitidy.

Virová hepatitida B neboli žloutenka typu B je způsobena virem hepatitidy B, který se šíří krví a dalšími tělesnými tekutinami (zejm. spermatem nebo poševním sekretem) nakaženého člověka. Lze se proti ní nechat naočkovat. Viz také viry, hepatitida, virus hepatitidy B.

Virová hepatitida C neboli žloutenka typu C je způsobena virem hepatitidy C, který se šíří krví a dalšími tělesnými tekutinami (zejm. spermatem nebo poševním sekretem) nakaženého člověka. Viz také viry, hepatitida, virus hepatitidy C.

Virová hepatitida D neboli žloutenka typu D je způsobena virem hepatitidy D, který se šíří krví a dalšími tělesnými tekutinami (zejm. spermatem nebo poševním sekretem) nakaženého člověka. Viz také viry, hepatitida, virus hepatitidy D.

Zobrazeno 1 až 10 z 11

Počet výsledků